www.sejmik.kielce.pl

Pierwsza Karta 5+ trafiła do rodziny z Daleszyc


Pierwsza Karta 5+ trafiła do rodziny z Daleszyc

Podczas obrad Konwentu Marszałków, rodzina zastępcza z Daleszyc prowadzona przez Irenę i Krzysztofa Kraińskich otrzymała pierwszą „Świętokrzyską Kartę Rodziny na 5+”, przyjętą przez Sejmik Województwa. Wręczyli ją minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z Ireną Wóycicką, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Tadeuszem Kowalczykiem, przewodniczącym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i marszałkiem Adamem Jarubasem.


Karta zacznie obowiązywać  na terenie województwa świętokrzyskiego od początku lipca 2014 roku i jest nowym elementem polityki społecznej Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w obszarze działań na rzecz rodziny. Ma ona wspierać rodziny wielodzietne oraz zwiększać szanse rozwojowe dzieci wychowujące się w tych rodzinach. Karta wprowadza bowiem zniżki przy korzystaniu z oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej, na początek w jednostkach samorządu województwa. Świętokrzyskie jest piątym województwem w kraju, które wprowadziło taką kartę, ma ją również ponad 200 samorządów w Polsce.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Świercz, przedstawiając rodzinę, która otrzymała pierwszą świętokrzyską kartę dużych rodzin, podkreślił, że jest to ogromnie zasłużona rodzina zastępcza, która do tej pory wychowała 28 dzieci. – Obecnie przebywa w tej rodzinie dziewięcioro dzieci, które czują się tam bardzo dobrze. Za swoją działalność państwo Kraińscy otrzymali niedawno Złoty Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

- W naszych wyzwaniach demograficznych nie chodzi tylko o kwestie ubezpieczeń społecznych i gospodarki, ale również o naszą pozycję jako kraju. Takiego tempa wzrostu długości życia, od kiedy odzyskaliśmy wolność, jeszcze w Polsce nie było. Jest to dla nas ogromne wyzwanie i musimy pamiętać też o pomocy senioralnej, podobnie jak o wspieraniu większych rodzin. Ostatnia uchwała Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, powołująca kartę dużej rodziny, pokazuje, że ten klimat dla tworzenia większych rodzin, mający swój początek w Pałacu Prezydenckim, jest coraz lepszy. Jednak bez kolejnych ulg, zniżek i udogodnień kontynuacja tego podejścia nie będzie możliwa. Polityka rodzinna musi stać się dla nas wszystkich w nowej perspektywie priorytetem - mówił Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz.Galeria zdjęć

Pierwsza Karta 5+ trafiła do rodziny z DaleszycPierwsza Karta 5+ trafiła do rodziny z DaleszycPierwsza Karta 5+ trafiła do rodziny z DaleszycPierwsza Karta 5+ trafiła do rodziny z Daleszyc
Pierwsza Karta 5+ trafiła do rodziny z DaleszycPierwsza Karta 5+ trafiła do rodziny z Daleszyc  
cofnij
Data dodania: czwartek, 29 maja 2014r.   Artykuł zarchiwizowany.
Ścieżka:
www.sejmik.kielce.plStrona główna Pierwsza Karta 5+ trafiła do rodziny z Daleszyc
www.sejmik.kielce.pl
copyrights @ 2013 - 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

al. IX wieków Kielc 3, 25-516 Kielce; tel.: 41 342-18-78; fax: 41 344-52-65; e-mail: kancelaria@sejmik.kielce.pl