• Dzisiaj jest niedziela, 18 lutego 2018 roku. Jest to 48 dzień tego roku. Do końca roku pozostało 316 dni.
 • Imieniny: Albera, Alberty, Frydy, Konstancji, Konstancjusza, Krystiana, Maksyma, Sawy, Sylwany, Symeona...
 • Imieniny: ... Wiaczesława, Więcesława, Zuzanny, Wielosława. Życzymy wszystkiego najlepszego!
 • Wschód słońca: 06:47, zachód słońca: 16:51, dzień trwa: 10 godzin i 4 minuty
 • Oświetlone 5% powierzchni księżyca, księżyca przybywa. Nów za 12 dni (w piątek, 02 marca).

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

 
 
szukaj
Zamek w Chęcinach
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Święty Krzyż
 • Badanie satysfakcji klienta zewnętrznego
 • Invest In Świętokrzyskie
 • Fundusze europejskie
 • Stypendia dla uczniów
 • Patronaty Marszałka
 • Konkursy
 • NASZ Region
 • Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny
 • Rzecznik Młodzieży
 • Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego
 • Dla Seniorów
 • Publiczny transport - koncesje

Kalendarium

 
wczytuję...
 
Poprzedni miesiąc luty 2018 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Baner obchodów Roku Jubileuszowego 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego

Sejmik uczcił jubileusz samorządu terytorialnego


Michał Markiewicz, Edmund Kaczmarek,Arkadiusz Bąk, Jan Maćkowiak podczas sesji

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin odbyła się specjalna Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Z udziałem radnych, członków Zarządu Województwa, samorządowców z całego regionu i przedstawicieli jednostek rządowych i pozarządowych, uczczona została 25. rocznica Samorządności w Polsce. Sesja była połączona z obradami Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego oraz Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego.Przemiany polityczne, jakie dokonały się w Polsce w 1989 r. przyczyniły się do powstania nowego systemu władzy samorządowej w Polsce. Sejm uchwalił ustawę, na mocy której rozwiązano Rady Narodowe tak gminne jak i na szczeblu wojewódzkim, oddzielono również samorząd od administracji rządowej. W ich miejsce powstały Rady Gmin i Sejmiki Wojewódzkie. Pierwsze demokratyczne wybory samorządowe w Polsce odbyły się 27 maja 1990 roku. To właśnie rocznicę tych wydarzeń, a także późniejszych przemian, w tym utworzenia samorządów wojewódzkich i powiatowych, świętowali w piątek, 12 czerwca samorządowcy z województwa świętokrzyskiego na specjalnej sesji.

W Regionalnym Centrum Naukowo Technologicznym obecni byli radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego na czele z przewodniczącym Arkadiuszem Bąkiem, Zarząd Województwa - wicemarszałek Jan Maćkowiak, Agata Binkowska, Kazimierz Kotowski i Piotr Żołądek, Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, biskup Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk, starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie czy dyrektorzy jednostek samorządowych. Gościem specjalnym sesji była delegacja Obwodu Winnickiego na Ukrainie, partnera województwa świętokrzyskiego.

Na początku sesji, po oficjalnym przywitaniu przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusza Bąka, wyświetlony został specjalny film przygotowany przez ITV Sejmik, prezentujący reformy samorządowe w ciągu ostatnich 25 lat w naszym województwie. Można go zobaczyć poniżej:Następnie przyszedł czas na przemówienia. - Wśród Państwa jest wiele osób, które przez ostatnie 25 lat tworzyły polską samorządność. Dla nas, mieszkańców województwa świętokrzyskiego praca samorządowców jest niezwykle ważna. Przez wiele lat obserwowałem pracę samorządowców i mogłem zobaczyć to, w jaki sposób zmienia się ten region. Nie zawsze potrafimy sobie uzmysłowić, że to co jest teraz, nie było zawsze. Nie zawsze były drogi, nie zawsze była kanalizacja i tak można by wymieniać długo. Ale rzeczy fizyczne, materialne to jedna strona medalu. Druga to ogromny kapitał społeczny, który udało się wykształcić. Samorządowcy są chwaleni za to, że mają poglądy i wizje społeczne. Ważne jest dla nich faktyczne dobro społeczności, przecież sami również w nich żyją. Władza samorządowa rzeczywiście pracuje na rzecz społeczności i rzeczywiście jest przez nią weryfikowana. Spośród wielu ważnych reform, które przeprowadzano w ciągu ubiegłych 25 lat w Polsce, to właśnie reforma samorządowa nie była nigdy krytykowana i zawsze była doceniana. Dziś zbieramy same jej pozytywy. Nie ma powodów, dla których samorządy nie miałyby mieć coraz większego wpływu na życie mieszkańców. Chcę zaapelować do wszystkich Państwa, abyśmy podjęli dyskusję na temat dalszego rozwoju samorządu terytorialnego - mówił Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk.

Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Jan Maćkowiak, podkreślał pracę tych, którzy tworzyli polski samorząd 25 lat temu - Pamiętam czasy sprzed 1990 roku, kiedy mieszkańcy co najwyżej kontestowali funkcje ówczesnego państwa. Po reformie samorządowej Polacy obudzili się we własnym domu i zaczęli ten dom urządzać. Nie wiedzieliśmy jak to robić, nie było na to recept, ale się udało. Dziś chylę czoła przed tymi, którzy tego konstruowania dokonywali. Doceniam ówczesny entuzjazm Polaków, którzy doceniali wtedy samorząd i wierzyli, że może być on skuteczny. Życzę państwu kolejnych sukcesów, życzę każdemu z nas, abyśmy potrafili rozmawiać z mieszkańcami - mówił Jan Maćkowiak.

Województwo Świętokrzyskie już od 57 lat współpracuje z Obwodem Winnickim na Ukrainie, a jego przedstawiciele, na czele z Sergiejem Swytko, Przewodniczącym Rady Obwodowej Okręgu Winnickiego, gościli na sesji - To wielki zaszczyt występować dziś przed Państwem. W imieniu władz i mieszkańców Obwodu Winnickiego chciałbym złożyć serdeczne życzenia i pogratulować 25-lecia Samorządności w Polsce. Województwo Świętokrzyskie i Obwód Winnicki utrzymują doskonałe stosunki już od ponad 50 lat. Wiemy, że u nas, na Ukrainie również musimy przeprowadzać reformy, a jedną z obecnie realizowanych jest właśnie decentralizacja władzy - mówił Sergiej Swytko.

Głos zabrał również prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego, Michał Markiewicz - Ta rocznica jest okazją nie tylko do docenienia dorobku samorządu, ale również do dyskusji nad jego przyszłością. Samorząd jest sukcesem polskiego społeczeństwa. Wolne wybory pozwoliły na stworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Teraz ludzie mogą przekazywać władzę w ręce ludzi, których znają i którym ufają. Samorząd to setki nowych inwestycji - mówił prezes.

Zmiany, jakie zeszły w małych społecznościach podkreślał Edmund Kaczmarek, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego. - Demokracja to ustrój dla narodów, które potrafią z niego dobrze korzystać. Mam nadzieję, że dochodzimy do tego, że wszyscy chcemy odpowiadać za to, co dzieje się w naszych społecznościach. Każdy samorządowiec wie, że na nim spoczywa odpowiedzialność za to, jak ludzie będą w jego społeczności żyć. W ciągu 25 lat w naszych gminach i powiatach województwa świętokrzyskiego udowodniliśmy, że pomimo różnic, przeciwieństw, potrafimy razem podejmować ważne i słuszne decyzje dla mieszkańców. Każdy z nas może w swojej gminie, w swojej społeczności zauważyć pozytywne efekty tych decyzji - mówił przewodniczący.

Na sesji podsumowującej działalność samorządu województwa obecny był poprzedni wicemarszałek województwa, Józef Kwiecień, radny II i III kadencji Sejmiku Województwa. - Jesteśmy województwem pięknym i potężnym. Teraz już jako emeryt mam więcej czasu. Dokonał się niepowtarzalny skok, rozwój gospodarczy i czuję się dumny, że mogłem w nim uczestniczyć. Na bieżąco śledzę wydarzenia w regionie. Dziękuję za zaproszenie na tę uroczystość i gratuluję wszystkim samorządowcom - powiedział Józef Kwiecień.

Obecni na sesji samorządowcy Województwa Świętokrzyskiego przyjęli wspólne stanowisko.

Podczas Sesji wręczono również Honorowe Odznaczenia "Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki RP", medale "Za Zasługi dla Obronności Kraju" oraz Odznaki Honorowe Województwa Świętokrzyskiego.

Jej ostatnim akcentem było zasadzenie pamiątkowych "Dębów 25-lecia Samorządności". Goście mogli również zwiedzić nowoczesne Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne.Galeria zdjęć

Michał Markiewicz, Edmund Kaczmarek, Arkadiusz Bąk, Jan Maćkowiak podczas sesjiWystąpienie Jana MaćkowiakaUczestnicy uroczystej sesji SejmikuArkadiusz Bąk gratuluje odznaczenia Tadeuszowi Kowalczykowi
Sławomir Marczewski i Grzegorz GałuszkaUczestnicy uroczystej sesji SejmikuBeata Oczkowicz odznacza Tadeusza KowalczykaWystąpienie Arkadiusza Bąka podczas Sesji
Wystapienie Michała Markiewicza podczas sesji SejmikuUczestnicy uroczystej sesji SejmikuEdmudn Kaczmarek, Arkadiusz Bąk oraz Jan MaćkowiakWystąpienie Sergieja Swytko podczas Sesji
Uroczysta sesja Sejmiku WojewództwaGrigor Szaginian, Piotr Żołądek, Agata Binkowska, Kazimierz Kotowski oraz Bernard AntosWystąpienie Sergieja Swytko podczas SesjiWystąpienie Edmunda Kaczmarka podczas Sesji
Wystąpienie Józefa Kwietnia podczas SesjiWystąpienie Jana Maćkowiaka podczas SesjiUczestnicy uroczystościSadzenie pamiątkowego "Dębu 25-lecia Samorządności"
Jan Maćkowiak sadzi pamiątkowy "Dąb 25-lecia Samorządności"   

cofnij
Data dodania: piątek, 12 czerwca 2015r.   Artykuł zarchiwizowany.
 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
 • Wrota Świętokrzyskie
 • Internetowa telewizja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020
 • Projekt wyszehradzki
 • 100 lat niepodległości
 • Postanowienia Sądu
 • Petycje
 • Konsultacje społeczne projektu Statutu Województwa
 • Green Velo - Wschodni Szlak Rowerowy
 • Centrum Kongresowego Targów Kielce
 • Grunt na medal 2016
 • Gra „Zaczarowana kraina”
 • Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego
 • Współpraca zagraniczna
 • System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
 • "Świętokrzyska Victoria"
 • Wrota Świętokrzyskie
 • Rozkład jazdy busów
 • Centrum Obsługi Inwestora
 • Projekt "Re-Turn"
 • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020
 • Nabór wniosków
 • Fundusze Europejskie Polska Wschodnia
 • Gospodarka Odpadami
 • Nasz Region - Świętokrzyski Informator Samorządowy
 • Dom Polski Wschodniej
 • Program Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
 • Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • Europejskie Centrum Bajki
 • Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy
 • Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój
 • Strategie programy projekty
 • Serwis mapowy województwa świętokrzyskiego
 • Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie
 • Świętokrzyska Nagroda Jakości
 • e-Wykazy
 • Świętokrzyski Racjonalizator
 • Oddział Geodezji i Kartografii
 • Świętokrzykie Czaruje
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna
 • Wojewódzki Dom Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Muzeum Wsi Kieleckiej
 • Muzeum Narodowe w Kielcach
 • Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach
 • Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego
 • Świętokrzyski System Innowacji
 • Urząd Pracy
 • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
 • Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
 • Nowe horyzonty edukacji filmowej
 • Ciuchcia Ponidzie
 • e-Świętokrzyskie
 • Związek Województw RP
 • Rządowe Centrum Legislacji
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej
 • Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością
 • PWP Mój nowy zawód w zielonej gospodarce
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
 • Projekt pn.: "Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie"
 • Kampania edukacyjna "Czym palę w piecu – tym oddycham"
 • Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach
 • ENERSELVES Interreg Europe
 • Projekt RDI2CluB
 • Szerokie Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Polsce

copyrights @ 2013 - 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego