Nowy – stary prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego

Nowy – stary prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego

Michał Markiewicz, burmistrz Skalbmierza, po raz kolejny pełnił będzie funkcję prezesa Stowarzyszenia Związek Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego - taką decyzję podjęło 65 z 72 członków Stowarzyszenia. Podczas odbywającego  się dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim sprawozdawczo-wyborczego walnego zebrania członków Stowarzyszenia rozpatrzono także sprawozdanie z działalności w 2010 roku, a także wybrano członków Zarządu i członków Komisji Rewizyjnej tego gremium. W zebraniu uczestniczył m.in. Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. 

Gość dzisiejszych obrad, członek Zarządu Województwa, Kazimierz Kotowski podkreślał ogromne znaczenie działalności Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego dla regionalnej samorządności: - Dotychczas spotykałem się z państwem w nieco innej roli. Rozmawialiśmy zazwyczaj na szczeblu samorządu powiatowego, współpracowaliśmy na szczeblu korporacji samorządowych. Te spotkania pamiętam jako niezwykle twórcze; rozmawialiśmy zawsze o sprawach trudnych, ale zawsze dochodziliśmy do wspólnych, merytorycznych uzgodnień. Dziś także jestem przekonany, że Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, którego jestem członkiem, będzie równie aktywnie i twórczo współpracował z państwem w na rzecz pozytywnych zmian w świętokrzyskich gminach. To zresztą już się stało – znakomita współpraca z państwem zaowocowała bardzo skutecznym wykorzystywaniem środków przyznanych naszemu województwu w ramach programów Unii Europejskiej. Fakt, że województwo świętokrzyskie znajduje się w czołówce wielu rankingów dotyczących właśnie tego zagadnienia, jest ogromnym udziałem świętokrzyskich gmin – mówił Kazimierz Kotowski.

Dzisiejsze wybory nowych władz Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego poprzedziło sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia w 2010 roku, które przedstawił prezes Michał Markiewicz. Jak mówił, w ubiegłym roku Zarząd Stowarzyszenia m.in. wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad naliczania średnich wynagrodzeń w grupach awansu zawodowego nauczycieli w szkołach prowadzonych przez samorządy  wynikających ze zmiany ustawy Karta Nauczyciela, wiele miejsca w swojej działalności poświęcił kwestii ułatwienia dostępu gmin do środków z budżetu państwa przeznaczonych na dofinansowanie lokalnych inwestycji drogowych, a także w związku z zapytaniami wójtów i burmistrzów, Zarząd zwrócił się do prezesa RIO w Kielcach o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości dysponowania środkami budżetowymi w ramach funduszu sołeckiego. Ponadto Zarząd ZMiGRŚ wystąpił do prezesa GUS oraz Ministerstwa Finansów wyrażając sprzeciw wobec stanowiska Ministerstwa o braku środków budżetowych na wypłatę nagród dla Gminnych Komisarzy Spisowych. Uczestnicy obrad jednogłośnie przyjęli sprawozdanie za 2010 rok przedstawione przez prezesa ZMiGRŚ.. 

W walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym wzięło udział 72 świętokrzyskich wójtów i burmistrzów. Podczas tajnego głosowania 65 z nich poparło kandydaturę Michała Markiewicza, burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz na stanowisko prezesa w kolejnej, IV kadencji działalności Stowarzyszenia. Pięciu członków Stowarzyszenia było przeciwnych kandydaturze, oddano także dwa nieważne głosy.  
- Dziękuję za zaufanie, którym mnie obdarzyliście. Reprezentowanie interesów świętokrzyskich gmin to ogromne zobowiązanie i odpowiedzialność. Wiem, że bez waszej pomocy i ścisłej współpracy z wami, nie da się wiele osiągnąć, dlatego proszę o dalszą współpracę i wsparcie – mówił po ogłoszeniu wyników wyborów burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz.    

Stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego swoją działalność statutową rozpoczęło 9 kwietnia 2001 roku. Członkami rzeczywistymi są 94 miasta i gminy regionu świętokrzyskiego na 102 działające w województwie jednostki samorządowe. Na zewnątrz Stowarzyszenie reprezentuje 13 osobowy Zarząd, któremu przewodniczy prezes.
Celami i zadaniami Stowarzyszenia są: rozwój gospodarczy i społeczny regionu, kultywowanie tradycji historycznych, kulturalnych i gospodarczych, wspieranie lokalnej współpracy zagranicznej, ochrona wspólnych interesów członków Stowarzyszenia, koordynacja działań gmin, powiatów i województwa, zajmowanie stanowisk w sprawach publicznych, działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, organizowanie programów kształcenia i szkolenia pracowników samorządowych, wspomaganie członków Stowarzyszenia w realizacji ich zadań własnych i zleconych, wspieranie promocji regionu świętokrzyskiego w kraju i zagranicą.


Galeria zdjęć
Fot.1
Fot.1
Fot.2
Fot.2
Fot.3
Fot.3
Fot.4
Fot.4
Fot.5
Fot.5
Fot.6
Fot.6
cofnij
Data dodania: czwartek, 3 lutego 2011r.   Artykuł zarchiwizowany.

Kalendarium
 
wczytuję...
 
  kwiecień 2015  
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


 
   
 
 
 
copyrights @ 2013 - 2015 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

al. IX wieków Kielc 3
25-516 Kielce
tel.: 41 342-18-78
fax: 41 344-52-65
e-mail: kancelaria@sejmik.kielce.pl

Strona główna Województwo Sejmik Zarząd Urząd Dla mediów Kontakt BIP Wrota Świętokrzyskie ITV Sejmik Kielce Facebook Polityka prywatności
 
 
   
 
  • Dzisiaj jest czwartek, 2 kwietnia 2015 roku. Jest to 91 dzień tego roku. Do końca roku pozostało 273 dni.
  • Imieniny: Arona, Eryka, Eryki, Franciszka, Malwiny, Marii, Urbana...
  • Imieniny: ... Władysława, Teodozji. Życzymy wszystkiego najlepszego!
  • Wschód słońca: 06:11, zachód słońca: 19:07, dzień trwa: 12 godzin i 56 minut
  • Oświetlone 95% powierzchni księżyca, księżyca przybywa. Nów za 2 dni (w sobotę, 04 kwietnia).
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DLA NIEWIDOMYCH
   
 
 
szukaj