• Dzisiaj jest wtorek, 23 maja 2017 roku. Jest to 142 dzień tego roku. Do końca roku pozostało 222 dni.
 • Imieniny: Budziwoja, Dezyderego, Dezyderiusza, Emilii, Flory, Iwony, Juliana, Kryspina, Leoncjusza, Leontyny...
 • Imieniny: ... Renaty, Wilhelma, Michała. Życzymy wszystkiego najlepszego!
 • Wschód słońca: 04:34, zachód słońca: 20:30, dzień trwa: 15 godzin i 56 minut
 • Oświetlone 7% powierzchni księżyca, księżyca ubywa. Nów za 2 dni (w czwartek, 25 maja).
 • Za trzy dni, w piątek 26 maja, Dzień Matki.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

 
 
szukaj
Zamek w Chęcinach
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Święty Krzyż
 • Badanie satysfakcji klienta zewnętrznego
 • Invest In Świętokrzyskie
 • Fundusze europejskie
 • Stypendia dla uczniów
 • Patronaty Marszałka
 • Konkursy
 • NASZ Region
 • Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny
 • Rzecznik Młodzieży
 • Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego
 • Dla Seniorów
 • Publiczny transport - koncesje

Kalendarium

 
wczytuję...
 
Poprzedni miesiąc maj 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

100. rocznica Czynu Niepodległościowego


W 2014 roku mija 100 lat od momentu, kiedy strzelcy Józefa Piłsudskiego przekroczyli granice zaborów i 12 sierpnia weszli do Kielc. Garstka żołnierzy stała się zalążkiem Legionów Polskich, które swoim wysiłkiem zbrojnym przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. By godnie uczcić rocznicę tych wydarzeń, z inicjatywy przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusza Kowalczyka oraz marszałka Adama Jarubasa 24 kwietnia 2014 powołano Komitet Honorowy Wojewódzkich Obchodów Rocznicy Czynu Niepodległościowego. Zgodnie z przyjętym programem obchodów do listopada 2014 roku zaplanowano organizację wielu uroczystości, spotkań, wystaw, konferencji czy koncertów dla upamiętnienia tej ważnej chwili w dziejach Polaków. Więcej o obchodach rocznicy na stronie Muzeum Narodowego w Kielcach.

 

Upamiętnią rocznicę chrztu bojowego legionistów Piłsudskiego

Upamiętnią rocznicę chrztu bojowego legionistów Piłsudskiego

Obchodami stulecia chrztu bojowego Legionów Józefa Piłsudskiego odbędą się w niedzielę, 21września 2014 roku, w miejscowości Czarkowy w gminie Nowy Korczyn. Uroczystości są elementem programu Wojewódzkich Obchodów Rocznicy Czynu Niepodległościowego, które odbywają się pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

 

Wieża na Świętym Krzyżu już otwarta

Wieża na Świętym Krzyżu już otwarta

W niedzielę 7 września oficjalnie otwarto dla turystów oraz poświęcono odbudowaną wieżę na Świętym Krzyżu. Z jej tarasu widokowego rozpościera się panorama na m.in. Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Zamek Królewski w Chęcinach, a w bezchmurne dni nawet Tatry. W uroczystości, która odbyła się dokładnie 100 lat od momentu jej zburzenia w 1914 roku przez wojska austriackie uczestniczył marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

 

„Świętokrzyskie” o tradycji legionowej

„Świętokrzyskie” o tradycji legionowej

Najnowszy numer pisma „Świętokrzyskie”, wydawanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach, jest w całości poświęcony Józefowi Piłsudskiemu i jego Legionom, w związku z obchodzonym w tym roku stuleciem Czynu Legionowego. Patronat honorowy nad wydawnictwem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

 

W Kielcach odsłonięto pomnik Marszałka Piłsudskiego

W Kielcach odsłonięto pomnik Marszałka Piłsudskiego

W setną rocznicę wkroczenia do Kielc I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego odsłonięto w Kielcach konny pomnik Marszałka. Na placu Wolności kielczanie powitali również 700 uczestników XLIX Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę Czynu Legionowego wzięli udział przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk, członkowie Zarządu Województwa Jan Maćkowiak i Piotr Żołądek oraz sekretarz województwa Bernard Antos.

 

Kadrówka w Jędrzejowie. Wspominali marsze z lat 80-tych

Kadrówka w Jędrzejowie. Wspominali marsze z lat 80-tych

- Nasza Kadrówka nie zawsze była tak radośnie witana w Jędrzejowie jak dzisiaj – wspominali uczestnicy tegorocznego marszu śladem strzelców Józefa Piłsudskiego, którzy w sobotę dotarli do tego miasta. Uroczystość powitania odbyła się przed Domem Przypkowskich w Rynku, gdzie mieściła się kwatera Józefa Piłsudskiego i jego sztabu w 1914 i 1915 r. W poniedziałek marsz dotrze do Chęcin, a we wtorek uroczyście wejdzie do Kielc.

 

Powitaliśmy Kadrówkę w Wodzisławiu

Powitaliśmy Kadrówkę w Wodzisławiu

Uczestnicy tegorocznego marszu Kadrówki, zmierzający śladem Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów do Kielc, przekroczyli w piątek granice województwa świętokrzyskiego. Na Rynku w Wodzisławiu powitali ich mieszkańcy wraz z marszałkiem województwa Adamem Jarubasem. Marsz ma w tym roku szczególny wymiar, ponieważ jest jednym z najważniejszych punktów Wojewódzkich Obchodów 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego.

 

Kadrówka zbliża się do granic województwa świętokrzyskiego

Kadrówka zbliża się do granic województwa świętokrzyskiego

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego w piątek, 8 sierpnia 2014 roku, powitają w Wodzisławiu uczestników Kadrówki, która śladem Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów. Marsz ma w tym roku szczególny wymiar, ponieważ jest jednym z najważniejszych punktów Wojewódzkich Obchodów 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego. Z uczestnikami marszu spotka się marszałek Adam Jarubas.

 

Śladem Piłsudskiego w 100. rocznicę jego wymarszu do Kielc

Śladem Piłsudskiego w 100. rocznicę jego wymarszu do Kielc

Marsz „Kadrówki” z Krakowa do Kielc będzie miał w tym roku szczególny wymiar, ponieważ jest jednym z najważniejszych punktów Wojewódzkich Obchodów 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego. Z krakowskich Oleandrów „Kadrówka” wyruszy w środę 6 sierpnia. Granice województwa świętokrzyskiego przekroczy w piątek 8 sierpnia (Wodzisław), a do Kielc dotrze we wtorek 12 sierpnia. Uczestnicy tegorocznego marszu otrzymają specjalną publikację prezentującą historię „Kadrówki”, wydaną przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

 

O historii I Kompanii Kadrowej

O historii I Kompanii Kadrowej

„Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wakacyjna przygoda z Ojczyzną” – to publikacja, która powstała z okazji przypadającego w 2014 roku 100-lecia Czynu Niepodległościowego Polaków. Przybliża ona historię I Kompanii Kadrowej, a także tradycję marszów szlakiem kadrówki, które odbywały się po odzyskaniu niepodległości i są kontynuowane do dziś. Publikację przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wydało Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” w Krakowie w ramach projektu „Młodzież pamięta”, realizowanego przez samorządy województw świętokrzyskiego i małopolskiego.

 

Wielka Wojna na Sandomierszczyźnie

Wielka Wojna na Sandomierszczyźnie

Ziemia Sandomierska leżała na pograniczu rosyjsko-austriackim, dlatego z chwilą wybuchu I wojny światowej stała się terenem ciężkich walk. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przypomniało, jak przebiegały one w tych okolicach. Wystawa pt. „Wielka Wojna na Sandomierszczyźnie – działania militarne 1914-1915” została otwarta 10 lipca 2014 roku na Zamku Sandomierskim. Ekspozycja jest elementem wojewódzkich obchodów 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego Polaków, które odbywają się w regionie z inicjatywy przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusza Kowalczyka oraz marszałka Adama Jarubasa.

 

Radni Sejmiku uczcili 100. rocznicę Czynu Niepodległościowego

Radni Sejmiku uczcili 100. rocznicę Czynu Niepodległościowego

Wierzymy, że program obchodów 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego Polaków podczas I Wojny Światowej będzie zbiorową lekcją historii, obywatelskiej edukacji i politycznej mądrości” – czytamy w Apelu przyjętym 26 czerwca 2014 roku przez radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, którzy w ten sposób uczcili przypadającą w tym roku 100. rocznicę Czynu Niepodległościowego Polaków podczas I wojny światowej.

 

Rowerowy Rajd Pamięci Legionów 1914 roku

Rowerowy Rajd Pamięci Legionów 1914 roku

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach wzięli udział w Rowerowym Rajdzie Pamięci Legionów 1914 roku, który odbył się na Karczówce. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genius Loci „Karczówka”, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz Księża Pallotyni z Klasztoru na Karczówce. Patronat nad rajdem objęli Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty – Małgorzata Muzoł. 

 

O Wielkiej Wojnie w stulecie Czynu Niepodległościowego

O Wielkiej Wojnie w stulecie Czynu Niepodległościowego

„O wojnę powszechną za wolność ludów… Pierwsza wojna światowa na ziemiach polskich – aspekty społeczne, polityczne i militarne” – konferencja naukowa pod takim tytułem odbyła się 11 czerwca 2014 r. w Muzeum Narodowym w Kielcach w ramach wojewódzkich obchodów 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego Polaków podczas I Wojny Światowej. Organizatorami spotkania było Muzeum Narodowe w Kielcach i Uniwersytet Jana Kochanowskiego przy wsparciu Komitetu Honorowego Wojewódzkich Obchodów Czynu Niepodległościowego Polaków, który powołano z inicjatywy marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa.

 

Wystawa o Legionach w Muzeum Narodowym w Kielcach

Wystawa o Legionach w Muzeum Narodowym w Kielcach

W Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach można oglądać wystawę pt. "Legiony Polskie 1914-2014", zorganizowaną w 100. rocznicę czynu niepodległościowego w Polsce. W wernisażu uczestniczył Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego oraz Marzena Marczewska, radna Sejmiku.

 

Powstał Komitet Honorowy obchodów stulecia Czynu Niepodległościowego

Powstał Komitet Honorowy obchodów stulecia Czynu Niepodległościowego

W 2014 roku przypada 100. rocznica Czynu Niepodległościowego Polaków. Podczas spotkania w Muzeum Narodowym w Kielcach, swoją działalność zainaugurował Komitet Honorowy Wojewódzkich Obchodów Rocznicy, powołany z inicjatywy przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusza Kowalczyka oraz marszałka Adama Jarubasa.

 
 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
 • Wrota Świętokrzyskie
 • Internetowa telewizja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020
 • Projekt wyszehradzki
 • Postanowienia Sądu
 • Petyycje
 • Konsultacje społeczne projektu Statutu Województwa
 • Green Velo - Wschodni Szlak Rowerowy
 • Centrum Kongresowego Targów Kielce
 • Grunt na medal 2016
 • Gra „Zaczarowana kraina”
 • Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego
 • Współpraca zagraniczna
 • System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
 • "Świętokrzyska Victoria"
 • Wrota Świętokrzyskie
 • Rozkład jazdy busów
 • Centrum Obsługi Inwestora
 • Projekt "Re-Turn"
 • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020
 • Nabór wniosków
 • Fundusze Europejskie Polska Wschodnia
 • Gospodarka Odpadami
 • Nasz Region - Świętokrzyski Informator Samorządowy
 • Dom Polski Wschodniej
 • Program Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
 • Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • Europejskie Centrum Bajki
 • Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy
 • Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój
 • Strategie programy projekty
 • Serwis mapowy województwa świętokrzyskiego
 • Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie
 • Świętokrzyska Nagroda Jakości
 • e-Wykazy
 • Świętokrzyski Racjonalizator
 • Oddział Geodezji i Kartografii
 • Świętokrzykie Czaruje
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna
 • Wojewódzki Dom Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Muzeum Wsi Kieleckiej
 • Muzeum Narodowe w Kielcach
 • Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach
 • Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego
 • Świętokrzyski System Innowacji
 • Urząd Pracy
 • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
 • Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
 • Nowe horyzonty edukacji filmowej
 • Ciuchcia Ponidzie
 • e-Świętokrzyskie
 • Związek Województw RP
 • Rządowe Centrum Legislacji
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej
 • Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością
 • PWP Mój nowy zawód w zielonej gospodarce
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
 • Projekt pn.: "Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie"
 • Kampania edukacyjna "Czym palę w piecu – tym oddycham"
 • Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

copyrights @ 2013 - 2017 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego