• Dzisiaj jest niedziela, 21 stycznia 2018 roku. Jest to 20 dzień tego roku. Do końca roku pozostało 344 dni.
 • Imieniny: Agnieszki, Agusta, Epifaniego, Inezy, Jarosława, Jarosławy, Juliana, Karola, Marceli...
 • Imieniny: ... Nory, Ludwika. Życzymy wszystkiego najlepszego!
 • Wschód słońca: 07:34, zachód słońca: 16:00, dzień trwa: 08 godzin i 26 minut
 • Oświetlone 14% powierzchni księżyca, księżyca przybywa. Nów za 10 dni (w środę, 31 stycznia).

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

 
 
szukaj
Zamek w Chęcinach
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Święty Krzyż
 • Badanie satysfakcji klienta zewnętrznego
 • Invest In Świętokrzyskie
 • Fundusze europejskie
 • Stypendia dla uczniów
 • Patronaty Marszałka
 • Konkursy
 • NASZ Region
 • Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny
 • Rzecznik Młodzieży
 • Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego
 • Dla Seniorów
 • Publiczny transport - koncesje

Kalendarium

 
wczytuję...
 
Poprzedni miesiąc styczeń 2018 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Uhonorowano zasłużonych dla regionu


Uhonorowano zasłużonych dla regionu

Dwie osoby i trzy instytucje wyróżniono w czwartej edycji Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego. Podczas XXXIX sesji Sejmiku, która odbyła się czwartek, 21 grudnia w Filharmonii Świętokrzyskiej. Odznaczenia wręczyli marszałek województwa Adam Jarubas oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Arkadiusz Bąk. W tym roku odznaką uhonorowani zostali: Stanisław Rupniewski,przedsiębiorca i działacz społeczny, wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski, Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu, Stowarzyszenie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Macieja Rataja w Krzelowie.

 Ideę Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego, ustanowionej przez Sejmik Województwa w 2013 r. przedstawił przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk. Odznaka jest nadawana osobom fizycznym i prawnym, które swoją pracą zawodową lub działalnością naukową, społeczną i polityczną bądź inną zasłużyły się dla województwa świętokrzyskiego. 14 czerwca br. Komisja Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego podjęła uchwałę w sprawie wyboru kandydatów do nadania Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego i rekomendowała jej nadanie pięciu kandydatom. Marszałek Adam Jarubas zgodnie z uchwałą Komisji formalnie potwierdził nadanie odznak.

Odznaki otrzymali:

Stanisław Rupniewski - od 43 lat jest związany zawodowo z Kielcami i regionem świętokrzyskim. Od 28 lat pełni stanowisko Dyrektora SUPON Kielce. To za jego sprawą firma ta jest rozpoznawalną marką branży BHP, ochrony przeciwpożarowej i systemów bezpieczeństwa w kraju i Europie. Stanisław Rupniewski inspiruje działania samorządu gospodarczego. Z jego inicjatywy zostało reaktywowane Forum Gospodarcze Województwa Świętokrzyskiego. Efektem jego działań są historyczne sesje samorządów: sesja Rady Miasta Kielce z udziałem przedsiębiorców oraz sesja Sejmiku poświęcona współpracy samorządu gospodarczego z samorządem województwa. W latach 1998-2014 łączył pracę z działalnością na rzecz społeczności lokalnej, sprawując funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kielcach. Wielokrotny mecenas kultury i sportu. Wspiera wydarzenia artystyczne, naukowe i sport młodzieżowy. To człowiek zaangażowany, pełen zapału i skuteczny w realizowaniu swych działań. - Cieszę się, że znalazłem się w tak znakomitym gronie odznaczonych. Dziękuję za to jakże prestiżowe wyróżnienie - mówił Stanisław Rupniewski.

Krzysztof Gajewski od 1990 roku pełni nieprzerwanie funkcję Wójta Gminy Waśniów. Obejmując funkcję wójta przystąpił do realizacji długofalowego planu rozwoju gminy Waśniów. Dzięki podjętym działaniom i ogromnemu zaangażowaniu udało się dokonać znaczących zmian w gminie. Inicjuje wiele przedsięwzięć inwestycyjnych z zakresu rozwoju infrastruktury gminy Waśniów. Należą do nich m.in.: rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz modernizacja dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Był inicjatorem projektu przebudowy drogi wojewódzkiej Nr 751. Aktywnie współpracuje z organizacjami społecznymi takimi jak: Ochotnicza Straż Pożarna, Związek Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych RP, Okręgowy Związek Piłki Nożnej, Okręgowy Związek Kolarski, Świętokrzyski Związek Armii Krajowej „NURT - PONURY", Polski Związek Łowiecki, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Towarzystwo Przyjaciół Waśniowa. Od 1988 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Gminnego Związku OSP w Waśniowie. Dzięki aktywnej współpracy doposażono 6 jednostek OSP w sprzęt ochrony osobistej i sprzęt gaśniczy a 3 jednostki w Waśniowie, Witosławicach i Mominie weszły do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.Krzysztof Gajewski czynnie angażuje się we wszelkiego typu akcje o charakterze społecznym. - Robimy to, co potrafimy najlepiej dla dobra naszych małych ojczyzn i naszego regionu - podkreślał Krzysztof Gajewski, który nie krył wzruszenia z uhonorowania jego osoby Odznaką Honorowa Województwa Świętokrzyskiego.

Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu jest obecnie marką rozpoznawalną dziś w całym kraju. Przeżywające dziś renesans tradycje kościuszkowskie w Połańcu nawiązują do pierwszych uroczystości i inscenizacji historycznych organizowanych w mieście od 100 lat. Kiedyś kosynierów widziano tylko podczas uroczystości z okazji kolejnych rocznic Ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego, a dziś grupy przebranych w stroje historyczne ludzi są ozdobą większości imprez i wydarzeń w Połańcu i regionie. Lokalne tradycje wkraczają do szkół, przedszkoli i życia codziennego. Żołnierzy Kościuszki można spotkać na wszystkich uroczystościach patriotycznych, kulturalnych, takich jak „Wianki", Dożynki, Targi, a nawet na Bramach weselnych. Połanieccy kosynierzy promują też miasto i całe województwo.Od 1999 roku członkowie stowarzyszenia realizują jedno z ważniejszych dla lokalnej społeczności zadań - regionalną działalność wydawniczą. Dzięki niej miasto może pochwalić się dobrze opracowaną historią i uratowanymi od zapomnienia zdjęciami i wspomnieniami. Największym sukcesem jaki w ostatnich latach osiągnęło Towarzystwo jest zaangażowanie kolejnych grup młodzieży w jego działania. W 2015 r. związała się Ochotnicza Formacja Młodych Kosynierów (uczniowie w wielu ok. 16-17 lat), a w styczniu 2017 r. powstało Szkolne Towarzystwo Kościuszkowskie, zrzeszające młodzież w wieku ok. 15 lat. Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu, zgodnie z lokalną strategią, dba o to, aby Miasto Kościuszki godne było swojego Patrona, a rejon Połańca był w całym kraju kojarzony z tym Wielkim Polakiem. - Dziękujemy za to, że dostrzeżone zostało nasze małe stowarzyszenie, które działa na obrzeżach regionu. Mamy nadzieję, że dzięki nam bliższe są tradycje kościuszkowskie, jakże ważne w historii naszego narodu - podkreślali przedstawiciele stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest organizacją, której celem jest organizowanie i stwarzanie warunków do funkcjonowania wodnej służby ratowniczej, udział w akcjach ratowniczych, edukowanie społeczeństwa w dziedzinie ratownictwa wodnego oraz bezpiecznych zachowań na akwenach, a także prowadzenie działalności sportowej i rekreacyjnej. Prowadzi szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego, pierwszej pomocy, sportów motorowodnych oraz żeglarstwa, a także narciarstwa zjazdowego oraz snowboardu. Organizuje naukę pływania oraz ustawicznie edukuje dzieci i młodzież naszego województwa w zakresie bezpiecznego zachowania się nad wodą i udzielania pierwszej pomocy spotykając się z młodymi ludźmi w szkołach, na koloniach i obozach.Jest organizatorem licznych akcji i wydarzeń promujących bezpieczeństwo, takich jak projekt BEZPIECZNA WODA, Wioska Indiańska w Zaborzu, podczas której 600 dzieci dowiedziało się jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, "Chańcza Świętokrzyska Perła" na zbiorniku wodnym Chańcza - edukacja w zakresie pierwszej pomocy.- To ogromna nobilitacja dla naszego stowarzyszenia, że władze województwa doceniają młodzież, bo to przecież nasza przyszłość - powiedział Piotr Molasy, prezes stowarzyszenia.

Zespół Szkół Centrum Szkolenia Praktycznego im. Macieja Rataja w Krzelowie obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. W tym czasie mury placówki opuściło ponad 4,5 tysiąca absolwentów. Na mapie powiatu jędrzejowskiego do chwili obecnej jest to jedyna placówka oświatowa tego typu. Kadra pracowników szkoły, w skład której wchodzą nauczyciele, wychowawcy, pracownicy obsługi, którzy należeli i należą do zaangażowanych w życie szkoły i jej rozwój. Wychowawcy z racji charakteru pracy związali swe życie osobiste, zamieszkując w budynkach przyszkolnych i poświęcając szkole często czas wolny od pracy w postaci prowadzenia różnych sekcji zainteresowań w tym również w zakresie wychowania fizycznego. Doprowadziło to do wielu sukcesów na arenie krajowych Olimpiad Wiedzy i Umiejętności, przez co wielu absolwentów otrzymało możliwość wstępu do wybranych uczelni wyższych bez konieczności zdawania koniecznych egzaminów.


Galeria zdjęć

Uhonorowano zasłużonych dla regionuUhonorowano zasłużonych dla regionuUhonorowano zasłużonych dla regionuUhonorowano zasłużonych dla regionu
Uhonorowano zasłużonych dla regionuUhonorowano zasłużonych dla regionuUhonorowano zasłużonych dla regionuUhonorowano zasłużonych dla regionu
Uhonorowano zasłużonych dla regionuUhonorowano zasłużonych dla regionuUhonorowano zasłużonych dla regionu 
cofnij
Data dodania: czwartek, 21 grudnia 2017r.
 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
 • Wrota Świętokrzyskie
 • Internetowa telewizja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020
 • Projekt wyszehradzki
 • Postanowienia Sądu
 • Petycje
 • Konsultacje społeczne projektu Statutu Województwa
 • Green Velo - Wschodni Szlak Rowerowy
 • Centrum Kongresowego Targów Kielce
 • Grunt na medal 2016
 • Gra „Zaczarowana kraina”
 • Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego
 • Współpraca zagraniczna
 • System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
 • "Świętokrzyska Victoria"
 • Wrota Świętokrzyskie
 • Rozkład jazdy busów
 • Centrum Obsługi Inwestora
 • Projekt "Re-Turn"
 • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020
 • Nabór wniosków
 • Fundusze Europejskie Polska Wschodnia
 • Gospodarka Odpadami
 • Nasz Region - Świętokrzyski Informator Samorządowy
 • Dom Polski Wschodniej
 • Program Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
 • Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • Europejskie Centrum Bajki
 • Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy
 • Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój
 • Strategie programy projekty
 • Serwis mapowy województwa świętokrzyskiego
 • Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie
 • Świętokrzyska Nagroda Jakości
 • e-Wykazy
 • Świętokrzyski Racjonalizator
 • Oddział Geodezji i Kartografii
 • Świętokrzykie Czaruje
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna
 • Wojewódzki Dom Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Muzeum Wsi Kieleckiej
 • Muzeum Narodowe w Kielcach
 • Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach
 • Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego
 • Świętokrzyski System Innowacji
 • Urząd Pracy
 • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
 • Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
 • Nowe horyzonty edukacji filmowej
 • Ciuchcia Ponidzie
 • e-Świętokrzyskie
 • Związek Województw RP
 • Rządowe Centrum Legislacji
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej
 • Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością
 • PWP Mój nowy zawód w zielonej gospodarce
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
 • Projekt pn.: "Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie"
 • Kampania edukacyjna "Czym palę w piecu – tym oddycham"
 • Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach
 • ENERSELVES Interreg Europe
 • Projekt RDI2CluB
 • Szerokie Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Polsce

copyrights @ 2013 - 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego