• Dzisiaj jest niedziela, 18 lutego 2018 roku. Jest to 48 dzień tego roku. Do końca roku pozostało 316 dni.
 • Imieniny: Albera, Alberty, Frydy, Konstancji, Konstancjusza, Krystiana, Maksyma, Sawy, Sylwany, Symeona...
 • Imieniny: ... Wiaczesława, Więcesława, Zuzanny, Wielosława. Życzymy wszystkiego najlepszego!
 • Wschód słońca: 06:47, zachód słońca: 16:51, dzień trwa: 10 godzin i 4 minuty
 • Oświetlone 5% powierzchni księżyca, księżyca przybywa. Nów za 12 dni (w piątek, 02 marca).

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

 
 
szukaj
Zamek w Chęcinach
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Święty Krzyż
 • Badanie satysfakcji klienta zewnętrznego
 • Invest In Świętokrzyskie
 • Fundusze europejskie
 • Stypendia dla uczniów
 • Patronaty Marszałka
 • Konkursy
 • NASZ Region
 • Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny
 • Rzecznik Młodzieży
 • Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego
 • Dla Seniorów
 • Publiczny transport - koncesje

Kalendarium

 
wczytuję...
 
Poprzedni miesiąc luty 2018 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Baner obchodów Roku Jubileuszowego 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego

Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski


Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski

Profesor Stanisław Żak,  Miasto i Gmina Starachowice oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa to laureaci dziesiątej, jubileuszowej edycji nagrody „Świętokrzyska Victoria”. We wtorek, 13 lutego w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Gospodarzami gali byli przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.


Uroczystość zgromadziła radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, parlamentarzystów, włodarzy gmin i powiatów regionu, przedstawicieli instytucji i firm oraz środowisk artystycznych.

Uroczystą galę otworzyli przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas:

- Niezwykle miło powitać nam Państwa na dziesiątej gali "Świętokrzyskiej Victorii", nagrody, która łączy a nie dzieli.  Obchodzimy 20-lecie naszego województwa, na którego rozwój pracowaliście wszyscy Państwo: przedsiębiorcy, samorządowcy i osobowości – mówił przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk

- Gala Świętokrzyskiej Victorii to czas, kiedy dziękujemy osobom, samorządom, firmom z województwa świętokrzyskiego, które dają z siebie więcej niż muszą. Wkładają serce, pasję i przyczyniają się do rozwoju Ziemi Świętokrzyskiej, którą wszyscy tak kochamy – mówił marszałek Adam Jarubas, nawiązując do jubileuszu regionu. - 20 lat temu walczyliśmy o swoją podmiotowość, o status, o to żeby najważniejsze decyzje mogły zapadać u nas. Jubileusz naszego województwa obchodzimy pod hasłem „20 lat. Świętokrzyskie to My”. Podkreślamy wspólnotowy charakter świętowania. To nie jest święto urzędników, tylko wszystkich nas obywateli, mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W tym roku również z uwagi na wyjątkowy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości cieszmy się z tego. 

Zanim poznaliśmy zwycięzców, uhonorowano samorządy, przedsiębiorstwa i osoby, które Kapituła Konkursu nominowała do nagrody. W kategorii „Samorządność” nominacje otrzymały:
Gmina Czarnocin, Gmina Masłów, Gmina Pawłów, Miasto i Gmina Starachowice oraz Gmina Strawczyn. W kategorii „Przedsiębiorczość”: Altar Sp. z o. o., Ekoplon Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness w Busku-Zdroju, Niepubliczne Przedszkole Smyk oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa.

Zaś w kategorii „Osobowość” nominowani zostali: Krystyna Nowakowska - dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom" w Ciekotach, od wielu lat zajmuje się animacją i edukacją kulturalną w środowiskach wiejskich; Stanisław Nyczaj - emeryt literat, prezes Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich, prof. zw. dr hab. Jan Pacławski - emerytowany Prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, historyk literatury; Stanisław Rupniewski - prezes Zarządu - Dyrektor Generalny Przedsiębiorstwa PHT „SUPON' Sp. z o.o.; prof. Stanisław Żak - kielczanin, nauczyciel akademicki, historyk i teoretyk literatury, polityk (senator I i II kadencji) publicysta  i literaturoznawca.

Najważniejszym momentem gali było ogłoszenie zwycięzców dziesiątej, jubileuszowej edycji nagrody Świętokrzyska Victoria. Laureatem w kategorii „Samorządność” zostało Miasto i Gminę Starachowice.
- Samorządy mają swoją historię, dobre i złe czasy. Ale są ludzie, którzy potrafią dać przyszłość i dobrą markę. tak stało się w przypadku Starachowic, które dziś są jednym z najaktywniejszych samorządów w zabieganiu o środki unijne, dzięki czemu możliwy jest rozwój gminy i jego mieszkańców. Władze wspierają przedsiębiorczość, realizują przedsięwzięcia zmierzające do poprawy dostępności infrastruktury sportowej i edukacyjnej - powiedział Arkadiusz Bąk, przewodniczący Sejmiku, ogłaszając zwycięzce w kategorii "Osobowość".

- W samorządowym życiu uczestniczę dopiero od 3 lat, dlatego Świętokrzyska Victoria jest dla mnie wyjątkowym wyróżnieniem. To nagroda dla wszystkich mieszkańców, którzy codziennie aktywnie zmieniają Starachowice, każdego dnia dokładają cegiełkę, żeby nasze miasto się rozwijało - powiedział Marek Materek, prezydent Starachowic, najmłodszy z wszystkich włodarzy miast w Polsce.

W kategorii „Przedsiębiorczość” statuetką „Świętokrzyskiej Victorii” uhonorowana została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa, czołowy producent wyrobów mleczarskich w Polsce. Firma obecnie zatrudnia 320 osób. - To firma na miarę XXI wieku, największa z branży firma w województwie świętokrzyskim z ponad 80 – letnią tradycją. Słynie z produktów o niezapomnianym smaku. Jest uznaną marką, rozpoznawalną we wszystkich zakątkach naszego kraju, ale również, co ważne, poza jego granicami. Jej produkty takie jak  ser „Czarna perła”, zestaw maślanek czy  „Masło włoszczowskie extra” otrzymały nagrody za wspaniałą jakość produktu - podkreślał Janusz Petrykowski, prezes zarządu ZPUE Włoszczowa przedstawiając sylwetkę laureata.

Przedstawiciele OSM Włoszczowa podkreślali, że to wyróżnienie z pewnością doda firmie nowych sił i odwagi, by zdobywać nowe rynki i nadal promować region świętokrzyski. Dziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszego sukcesu: pracownikom, dostawcom mleka, kontahentom, a przede wszystkim prezesowi Stanisławowi Skórze, który od 20 lat kieruje OSM Włoszczowa.

Zwycięzcę w kategorii "Osobowość" ogłosił ksiądz Jan Oleszko, rektor kościoła p.w. św. Karola Boromeusza na Karczówce: -Życie poświęcił na uprawianie nadziei. Niosła go wiara w człowieka. Dziś pisze książki – mówił ksiądz Jan Oleszko, przedstawiając laureata w kategorii Osobowość. - W uznaniu zasług w działalności naukowej, dydaktycznej i wychowawczej, w kształtowaniu humanistycznych postaw wielu pokoleń kieleckich studentów; za działalność społeczną – stworzenie, a po latach reaktywację Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach; za walkę o demokratyczne państwo prawa i upominanie się o wolności obywatelskie – nie tylko w okresie stanu wojennego, ale w każdym momencie, gdy są one zagrożone; za okazywanie całym swoim życiem, że walka o ideały, wierność zasadom i dbałość o dobro drugiego człowieka – mają głęboki sens. „Świętokrzyską Victorię” w kategorii „Osobowość” otrzymuje Profesor Stanisław Żak - mówił ksiądz Jan Oleszko. 

- Gombrowicz mówił, że osobowość to kapota, którą  się wkłada na siebie w zależności od okoliczności. A mnie się wydaje, że to coś jeszcze innego. Ostatnio czytałem wywiad z panią Dorotą  Segdo, rektorem i profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, która mówi, że swoich studentów uczy na poezji, bo to poezja uczy jak być człowiekiem – mówił profesor Stanisław Żak, dziękując kapitule za wyróżnienie. 

Wydarzenie uświetnili występami młode świętokrzyskie talenty: Aleksandra Gąska, laureatka nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego –Talenty Świętokrzyskie, uczestniczka ogólnopolskich warsztatów wokalnych, laureatka wielu konkursów, która zaśpiewała piosenkę „Tańczące Eurydyki”  z repertuaru Anny  German; Wiktoria Wójcik, uczennica 2 klasy liceum w Ostrowcu Świętokrzyskim, laureatka nagrody Grand Prix-10.Festiwalu Piosenki „Integracja Malowana Dźwiękiem” w Bochni zaprezentowała piosenkę Amy Winehouse- „You know I’m no Good”, a także Magdalena Chołuj, studentka Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dwukrotna stypendystka ministra szkolnictwa wyższego za osiągnięcia artystyczne. Laureatka wielu konkursów i festiwali o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (m.in. na Malcie, Łotwie, w Czechach i Mołdawii).

Galę 10. edycji Świętokrzyskiej Victorii zwieńczył koncert „Swinging with Sinatra” – Piosenki Franka Sinatry w wykonaniu Jarka Wista z zespołem oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.  

Laureaci X edycji Nagrody Świętokrzyska Victoria

Miasto i Gmina Starachowice z powodzeniem korzysta ze środków unijnych. W ramach RPOWŚ na lata 2014-2020 zagospodarowany zostanie teren Parku Miejskiego (wartość dofinansowania ponad 1 mln 600 tys. zł), realizowany jest również projekt mający na celu poprawę dostępności infrastruktury sportowej i edukacyjnej placówek oświatowych Gminy Starachowice (dofinansowanie ponad 1 mln zł). Ze środków własnych udało się m.in. zrealizować szereg inwestycji drogowych, jak choćby przebudowę i budowę ulic w południowej części miasta wraz z odwodnieniem, wymiana nawierzchni i oświetlenia. Gmina udziela wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców poprzez kampanie informacyjno-promocyjne. Podczas masowych imprez z udziałem przedsiębiorców w mediach prezentowane są lokalne firmy; informacje na ich temat znajdują się na stronie internetowej starachowice.eu Na stronie tej uruchomiona jest również zakładka „Dla przedsiębiorcy”. Samorząd wspiera działania w sferze kultury (Szkółka Rzeźbiarska, Wakacje w mieście, Dni Starachowic, Kino Plenerowe), na rzecz ochrony środowiska (dofinansowanie kosztów zmiany systemu ogrzewania, zakupu i montażu pompy ciepła lub kolektorów słonecznych; usuwanie wyrobów i odpadów zawierających azbest na terenie gminy). Podejmuje liczne działania na rzecz poprawy życia osób niepełnosprawnych w gminie, zakupiony został m.in. samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych dla Środowiskowego Domu Samopomocy, wprowadzony system teleopieki dla niepełnosprawnych, powołany został Klub Olimpiad Specjalnych ARKA.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa powstała 1936 roku. Obecnie to czołowy producent wyrobów mleczarskich w Polsce dysponujący nowoczesnym parkiem maszynowym. Spółdzielnia posiada  nowoczesny zakład produkcyjny we Włoszczowie, oddział produkcyjny w Pawłowicach (województwo śląskie) - skoncentrowany na produkcję sera twarogowego - oraz oddział skupowy w Lublińcu. Jest wiodącym partnerem handlowym dla producentów mleka z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego. Spółdzielnia jest największą firmą w branży spożywczej w województwie świętokrzyskim i największą spółdzielnią mleczarską w Polsce południowej. Zajmuje piąte miejsce wśród największych Spółdzielni Mleczarskich w Polsce pod względem  odebranego od producentów mleka w 2016 roku oraz czwarte miejsce w Polsce w zakresie ilości towaru eksportowanego.Firma obecnie zatrudnia 320 osób. Znane są produkty OSP Włoszczowa takie jak: serek wiejski, sery konfekcjonowane w plastrach czy serki Gucio. W kwietniu 2016 roku oddana została do użytku najnowsza w kraju serownia z warzelnią i solownią o mocach produkcyjnych 20.000 ton sera rocznie, tj. około 55 ton sera dziennie.

Profesor Stanisław Żak - rodowity kielczanin, nauczyciel akademicki, historyk i teoretyk literatury, polityk (senator I i II kadencji), publicysta i literaturoznawca.  Na początku lat 70. był kierownikiem filii krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Gdy w 1972 roku powstała kielecka WSP, został jej pracownikiem naukowym. Był m.in. stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, przebywał na Uniwersytecie Harvarda pod kierunkiem Wiktora Weintrauba. Przez wiele lat pracował jako wykładowca teorii i historii literatury, m.in. na Akademii Świętokrzyskiej. Opublikował liczne pozycje książkowe i artykuły naukowe. Założyciel "Solidarności" w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, przewodniczący wydziału kultury. Po wprowadzeniu stanu wojennego został dwukrotnie internowany, łącznie na około 10 miesięcy. Na początku lat 80. Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach. W latach 1989-1993 sprawował mandat senatora I i II kadencji. W 2011 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest honorowym obywatelem Chmielnika. Otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został uhonorowany medalem "Vir Bonus" (dobremu mężowi) przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach oraz odznaką "Za zasługi dla Kielecczyzny".


Galeria zdjęć

Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
Z sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyskiZ sercem i pasją rozwijają region świętokrzyski
cofnij
Data dodania: wtorek, 13 lutego 2018r.
 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
 • Wrota Świętokrzyskie
 • Internetowa telewizja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020
 • Projekt wyszehradzki
 • 100 lat niepodległości
 • Postanowienia Sądu
 • Petycje
 • Konsultacje społeczne projektu Statutu Województwa
 • Green Velo - Wschodni Szlak Rowerowy
 • Centrum Kongresowego Targów Kielce
 • Grunt na medal 2016
 • Gra „Zaczarowana kraina”
 • Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego
 • Współpraca zagraniczna
 • System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
 • "Świętokrzyska Victoria"
 • Wrota Świętokrzyskie
 • Rozkład jazdy busów
 • Centrum Obsługi Inwestora
 • Projekt "Re-Turn"
 • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020
 • Nabór wniosków
 • Fundusze Europejskie Polska Wschodnia
 • Gospodarka Odpadami
 • Nasz Region - Świętokrzyski Informator Samorządowy
 • Dom Polski Wschodniej
 • Program Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
 • Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • Europejskie Centrum Bajki
 • Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy
 • Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój
 • Strategie programy projekty
 • Serwis mapowy województwa świętokrzyskiego
 • Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie
 • Świętokrzyska Nagroda Jakości
 • e-Wykazy
 • Świętokrzyski Racjonalizator
 • Oddział Geodezji i Kartografii
 • Świętokrzykie Czaruje
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna
 • Wojewódzki Dom Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Muzeum Wsi Kieleckiej
 • Muzeum Narodowe w Kielcach
 • Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach
 • Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego
 • Świętokrzyski System Innowacji
 • Urząd Pracy
 • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
 • Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
 • Nowe horyzonty edukacji filmowej
 • Ciuchcia Ponidzie
 • e-Świętokrzyskie
 • Związek Województw RP
 • Rządowe Centrum Legislacji
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej
 • Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością
 • PWP Mój nowy zawód w zielonej gospodarce
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
 • Projekt pn.: "Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie"
 • Kampania edukacyjna "Czym palę w piecu – tym oddycham"
 • Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach
 • ENERSELVES Interreg Europe
 • Projekt RDI2CluB
 • Szerokie Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Polsce

copyrights @ 2013 - 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego